Ana Sayfa Kadın Hafta Hafta Gebelik 17 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

17 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

- Advertisement -

Bebeğiniz emme ve yutma işlemlerini uygulamaktadır, öyle ki gerçek şeye hazırlanmaktadırlar: bir göğüs veya şişe! Anne için, bazı istenmeyen göbek dokunuşlarını defetmeye çalışıyor olabilirsiniz.

Hamileliğinizin 17. Haftasında Bebeğiniz

Bebeğim ne kadar da büyümüş! Yaklaşık avuç içiniz kadar, yaklaşık 125 gram ağırlığında ve bazı vücut yağları geliştirmektedir (kulübe hoş geldin, bebek!). Kalbi şimdi beyin tarafından yönetilmektedir (artık rastgele atımlar yok) ve dakikada 140 ila 150 defa atmaktadır – sizinkinin yaklaşık iki katı hızda! Başka neler var? Doğduktan sonra ihtiyaç duyacağı hayatta kalma becerilerini uyguluyor – emme ve yutma gibi.

Hamileliğinizin 17. Haftasında Bedeniniz

Şimdi göstermeye başlıyorsunuz ve arkadaşlarınız ve hatta yabancılar bile göbeğinize dokunma isteği duyabilir. Sizin için önemli değil ise, sorun değil. Yapmanız halinde, nazik ama kesin bir ifadeyle konuşun. Bedeninizde farklı yeni gelişmeler: hafif bir vajinal akıntı (lökore) ve bu günlerde alerjenlere karşı daha fazla hassasiyet – her ikisi de tamamen normal – ve bir kamyon sürücüsü iştahına sahipsiniz ve bulantı hissi (muhtemelen) artık gitti.

Hamileliğinizin 17. Haftası için İpucu: Horlama

Eşiniz yeni horlama alışkanlığınızı tanga giymiş bir gergedan kadar seksi olduğunu bulmuş ise (öyle ki böyle hissetmeye başlıyorsunuz), cesur olun. Sıklıkla dünya şampiyonu horlamayı tetikleyen doluluk yaygın ve geçicidir, şu işbaşındaki hamilelilik hormonlarının başka bir beklenmedik yan etkisidir (evet bu doğru, burnunuz bile hamilelik hormonlarından etkilenmektedir!) Odanıza bir nemlendirici koymaya, genzinizi açmak için burun bantlarından birini kullanmaya (hoş görünmüyor ama bazı kişilerde faydalı) veya başınızı hafifçe yukarıda tutmak için bir çift yastıkta uyumaya çalışın. Hala şikayet ediyor ise, kendisine bir kulak tıkacı alınız veya gece için kendisini koltuğa gönderin; her şeyden önce, bu günlerde iyi bir gece uykusu almanız önemlidir.

Hamileliğinizin 17. Haftası Semptomları

İştah artışı:

İştahınız bugünlerde durdurulamaz mı görünüyor? Bunun nedeni büyüyen bebeğinizin daha fazla besin istemesidir. Açlığınızı dinleyin ve ihtiyaç duyduğunuzda yiyin; sizi doyuracak ve besin ihtiyaçlarınızı karşılayacak gıdalar seçmeye çalışın (yüksek lifli tahıllar, gıdalar ve salt protein).

Mide yanması veya hazımsızlık:

Büyük bir yemek sonrasında yanma hissediyorsanız, mide sularınızı bağlı oldukları midede tutmak için yemekten sonra uzanmayın.

Mide gazı:

Rahminiz genişlediğinden ve rektumunuza baskı uyguladığından, bu alandaki kaslar kontrol etmekte zorlanabilirsiniz – ki bu bazı gaz patlamalarına neden olabilir. Gazı azaltmanın bir yolu: Yavaş yavaş yemek yiyin (çok hızlı yemek hava yutmanıza neden olabilir ve bu da göbeğinizde gaz cepleri oluşturabilir).

Ara sıra baş ağrıları:

Hormonlar, yorgunluklar, gerginlik veya diğer bazı suçluların baş ağrılarınıza neden olup olmadığına bakmadan, ağrıyı azaltmak için hamilelik sırasında asetaminofen almak genellikle sorunsuzdur. Ancak ilk önce doktorunuza danışın.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi:

Su kaybı baş dönmesine yol açabilir, bu nedenle günde en az sekiz bardak su içerek susuzluğunuzu önlemek için her şeyi yapın (egzersiz yapıyorsanız daha fazla içmeyi amaçlayın).

Sırt ağrıları:

İş yerinde destekli bir koltuğa ve evde sert bir yatağa sahip olarak bu yaygın hamilelik semptomunu hafifletin. Başka türlü, sırtınızın arkasına yerleştirmek üzere sandalyeniz için bir yastık edinin böylece vücut duruşunu düzgün tutabilirsiniz ve yatağınızı sertleştirmek için altına bir panel yerleştirin.

Esneme izleri:

Hamileliğin bu işareti, ırsidir ve gövdenizde bazı esneme izleri oluşmaya başlamış ise, bunun nedeni annenizin de bunlara sahip olmasıdır. Ancak sabit bir hızda kilo alırsanız (büyük parçalar yerine) bu esnemeyi kademeli ve sonuç olarak daha az aşırı yapabilir.

Kaynak: annelikvegebelik.com

UYARI

  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim sitemizde yer alan her türlü tıbbi bilgi, fotograflar, video ve yorumlar internetten kaynakları bildirilerek toplanmıştır ve tüm hakları aslı yazara aittir.
  • Bu bilgiler, fotograflar, videolar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla geçerliliğini kaybedebilir.
  • Sitede yer alan tüm bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
  • Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.
  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ziyaretçiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal Medyalarımız

14,980BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Tavsiyelerimiz

- Advertisement -

Alakalı Bilgiler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz