Ana Sayfa Kadın Hafta Hafta Gebelik 19 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

19 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

- Advertisement -

Bebeğiniz artık koruyucu bir örtüye sahip iken siz sizi ağrılı bacak kramplarından koruyacak bir şeyleri ümit ediyor olabilirsiniz.

Hamileliğinizin 19. Haftasında Bebeğiniz

Hayatınızda hiç peynire bandırılmış bir mango gördünüz mü? Pekala, işte bebeğiniz bu hafta böyle görünmektedir, az bir büyüme (yaklaşık 250 gr ağırlığında ve 15 cm boyunda) ve verniks kazeoza adı verilen bir maddeden dolayı. Bu yağımsı beyaz şey bebeğinizin cildini kaplar ve etrafındaki amniyotik sıvıdan korur. (Onsuz, dünyaya geldiğinde tamamen kırış kırış görünecekti). Doğum yaklaşıkta verniks dökülür ancak bazı bebeklerde doğumda biraz bu örtüden bulunabilir.

Hamileliğinizin 19. Haftasında Bedeniniz

Yatağınızda bir dakika huzurlu yatıyor ancak sonra bacak kaslarınız tamamen patlayacakmış hissi veriyor. Hamilelik sırasındaki bacak krampları oldukça yaygındır (bunun tam nedenini kimse bilmiyor ancak kas yorgunluğu veya sıkışan kan damarları en olası suçlulardır) ve geceleyin meydana gelme eğilimindedir. Bugünlerde ayrıca parmaklarınız ve topuklarınızdaki karıncalanma ve uyuşukluğu merak ediyor olabilirsiniz. Garip bir his ancak tamamen normal, muhtemelen sinirlere baskı yapan bedeninizin şişen dokularının bir sonucu olabilir.

Hamileliğinizin 19. Haftası için İpucu: Bebeğinizin Tekmesini Hissetmek

Kız kardeşiniz ve en iyi arkadaşınız da hamileliğinde o ana kadar bebeğinin tekmesini hissettiğini söylemiş olabilir ve siz ise o ana kadar herhangi bir şey hissetmemişsiniz. Bu sabah gaz kabarcıkları dışında, bunlar gazdı, değil mi? Belki, belki de değil. Bu ilk minik tekmeler, ortalama olarak, 18 ile 22. hafta arasında herhangi bir zamanda birçok farklı yolla hissedilebilir – en basit kımıldama veya sert bir darbe şeklinde. Veya artık gaz olmayan gaz kabarcıkları şeklinde ( bunu ilk defa böyle hissettim – ve günlerce sadece yediğim kuru meyve olduğundan emindim). Bazıları da beden boyutunuzla ilgilidir (ne kadar sıska iseniz o kadar erken hareketleri hissedersiniz), bazıları da kas elastikliğiyle ilgilidir (rahim kasları ne kadar gevşek ise, bu tekmeleri hissetmek o kadar kolaydır – ki ikinci üç aydakiler genel olarak bunları daha önce hissetmektedir), bazıları da bebeğin pozisyonuyla ilgilidir (bebek yüzüne doğru tekmeliyor ise, hareketleri algılamak daha zordur). Ayrıca, doğru olmayan bir doğum zamanı, bebeğinizin ilk tekmesi olup olmadığını şüphe duymanıza neden olabilir. Endişelenmeyin – bebeğiniz bu tekniğe başladığında ve ve ciddi bir yumruk için yeterince büyük olduğunda gerçek olanda yanlış yoktur.

Hamileliğinizin 19. Haftası Semptomları

Canlı iştah:

Buzdolabından uzakta durma konusunda zorluk mu yaşıyorsunuz? Cezp edici çöplük gıdaları evinizden uzakta tutun ve bunun yerine mutfağınızı besleyici gıdalarla doldurun – ama arada sırada kendinizi günahkar lezzetlere bırakın ki böylece daha sonra kendinizi onlara abanırken bulmayın.

Kabızlık:

Bunları normalleştiremiyorsanız, besin takviyeleri ve ilaçlarınıza bir bakın; demir gibi bazıları kabızlığı kötüleştirebilir. Sindirim sisteminiz yeniden rayına girinceye kadar bazı alternatifleri öğrenmek için doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi:

Büyüyen rahminiz (bedeninizin diğer kısımlarına ek olarak) kan damarlarınıza baskı uygulayabilir, beyninize giden kan akışını azaltır ve sersem hissetmenize neden olur. Baş dönmesinin yaygın olmasına rağmen bunu göz ardı etmeyin – sersem hissetmeye başlar başlamaz ağırdan alın ve oturun veya uzanın böylece kendinize veya bebeğinize zarar vermemiş olursunuz.

Olası burun tıkanıklıkları:

Genizdeki şişme nefes alıp vermenizi zorlaştırıyor mu? Burun mukozalarına zarar vermeden ve burun kanamasına yol açmadan burnunuzu akıtmak için bir yöntem: Bir burun deliğini başparmağınızla kapatın ve diğer taraftan sümkürün.

Alt karın ağrısı:

Rahminizi destekleyen ligamentler rahminiz genişledikçe esnemeye başlamaktadır – bu da alt karın ağrılarına (veya yuvarlak bağ doku ağrısı) yol açabilir. Kendinizi olabildiğince rahatlatmaya çalışın ve ağrıya neden olabileceğinden dolayı aniden pozisyonunuzu değiştirmeyin.

Sırt ağrıları:

Rahim büyüdükçe, ağırlık merkezinizin ileriye doğru kaydığını görebilirsiniz bu da sırtınızın alt kısımlarına fazladan baskı uygular. Ağır yük kaldırmayarak, sırtınızın daha fazla gerilmesinin önüne geçin. Kesinlikle bir şey kaldırmanız gerekliyse, bacaklarınızı geniş açarak kendinizi dengeleyin, dizlerinizi bükün (belden değil) ve kollarınız ve bacaklarınızdan (sırtınızdan değil) destek alarak yavaşça kaldırın.

Esneme izleri:

Kadınların yaklaşık yüzde 90′ında hamilelik sırasında esneme izleri oluşur, o yüzden yalnız değilsiniz. Kanıtlamış bir tedavi olmamasına rağmen, kakao yağı gibi nemlendiriciler, esneyen cilt ile ilgili kuruluk ve kaşıntının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: annelikvegebelik.com

UYARI

  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim sitemizde yer alan her türlü tıbbi bilgi, fotograflar, video ve yorumlar internetten kaynakları bildirilerek toplanmıştır ve tüm hakları aslı yazara aittir.
  • Bu bilgiler, fotograflar, videolar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla geçerliliğini kaybedebilir.
  • Sitede yer alan tüm bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
  • Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.
  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ziyaretçiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal Medyalarımız

14,980BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Tavsiyelerimiz

- Advertisement -

Alakalı Bilgiler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz