Ana Sayfa Kadın Hafta Hafta Gebelik 20. Hafta Hamilelik (gebelik)

20. Hafta Hamilelik (gebelik)

- Advertisement -

Gebeliğinizin 20 haftasına kadar göbek deliği hizasında bulunan bebeğiniz artık yavaş, yavaş yukarıya doğru çıkmaya başlayacak ve her hafta 1 cm yukarıya doğru olan çıkışını sürdürecek.

Şu anda bebeğinizin yukarıya doğru çıkması sizde herhangi bir rahatsızlık hissettirmese de birkaç hafta sonra kaburgalarınıza yapacağı baskıdan dolayı nefes alıp vermeniz biraz daha zorlaşabilecek.

Hafta, hafta gebelik 20. hafta içinde anne üzerinde herhangi bir farklılık oluşmayacak sadece karın büyümeye devam edecektir.

Hafta, hafta gebelik 20. Hafta sonuna doğru yapılacak olan ağırlık ölçümlerinde doktorların anne adaylarından istediği kilo artışı 3,5 ile 6 kilogram arasıdır. Gebenin gebe kalmadan önceki kilosu göz önüne alınarak bu kilolarda hafif değişiklikler onaylanabilir.

Alınan kilolar ve oluşan ödemler neticesinde hafta, hafta gebelik 20. Hafta içinde el ve ayaklarda şişmeler yaşanabilir bu durumlarda gebenin vücudunun su tutması ile gerçekleşir. Özellikle ayaklarında ödemden dolayı şişme yaşayan gebeler sürekli oturma pozisyonunda durmamalı çalışıyor olsalar dahi 2 saat ara ile 10ar dakikalık yürüyüşler yapmalıdırlar. Böylelikle gebeler ayaklarındaki şişkinlikleri indirmeleri kolaylaşmış olur.

Hafta, hafta gebelik 20. Hafta sonuna doğru kız bebeklerin rahmi gelişmeye başlar. Daha önceleri düzensiz uyku aralıkları olan bebekler 20. Hafta itibari ile doğmuş bir bebek gibi uyku ve uyanıklık durumunu yaşamaya başlarlar.

Bebeğiniz 20. haftanın sonuna doğru ağırlığını arttırır ve 320 grama çıkar boyu ise ortalama olarak 25 santime ulaşmıştır.

UYARI

  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim sitemizde yer alan her türlü tıbbi bilgi, fotograflar, video ve yorumlar internetten kaynakları bildirilerek toplanmıştır ve tüm hakları aslı yazara aittir.
  • Bu bilgiler, fotograflar, videolar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla geçerliliğini kaybedebilir.
  • Sitede yer alan tüm bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
  • Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.
  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ziyaretçiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal Medyalarımız

14,980BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Tavsiyelerimiz

- Advertisement -

Alakalı Bilgiler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz