Ana Sayfa Kadın Hafta Hafta Gebelik 20 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

20 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)

- Advertisement -

Erkek veya kız? Rutin bir ultrason ile bu hafta öğreneceksiniz.

Hamileliğinizin 20. Haftasında Bebeğiniz

Bir kavun kadar büyük göbekte kız mı erkek mi bulunduğunu merak mı ediyorsunuz? İşte şimdi bir göz atma şansı! 18 ila 22. hafta arasında herhangi bir zamanda programlanan ikinci üç aylık ultrasonunuz, doktorunuza orada neler olup bittiğini görmek fırsatı sunmaktadır. Ve, vay canına neler olup bitiyor! Bir kıza sahipseniz, rahmini artık tam olarak oluşmuş ve yumurtalıkları yaklaşık yedi milyon ilkel yumurta taşımaktadır. Bir erkeğe sahipseniz, testisleri karınlarından nihai varış yerlerine – erbezi torbasına – uzanmaya başlamıştır. Ve bebeğiniz kesinlikle daha da büyümekte (yaklaşık 250 gram ağırlığında ve 16.5 santim boyunda) iken, orada hala sürekli artan çok miktarda yer bulunmaktadır, böylece rahatlıkla dönebilir, bükülebilir (ve akrobatik hareketlerini size hissettirir!).

Hamileliğinizin 20. Haftasında Bedeniniz

Artık hamileliğinizin orta noktasındasınız (20 hafta bitti, 20 hafta daha kaldı!), göbeğinizdeki şu küçük kavununuz (yani bebeğiniz) hareketlerini hissettikçe ve bebek şişliğinizi görenlerden gülümsemeler aldıkça daha da bir gerçeklik haline gelmektedir. Ayrıca, normale göre tırnaklarınız daha güçlü (kuru ve kırılgan hale gelebilmelerine rağmen) ve kıllarınız (tüm vücudunuzdaki) daha kalın ve dolgun olduğunu fark ediyor olabilirsiniz – hepsi saç ve tırnak hücrelerinize fazladan besinler taşıyan hamilelik hormonları ve artan dolaşım sayesinde. Saçlarınız eskisine göre daha hoş iken, çenenizdekilerden pek hoşnut değilsiniz. Bu durum geçicidir ancak istediğiniz gibi kazıyabilirsiniz!

Hamileliğinizin 20. Haftası için İpucu: İştah

Açlık Sınırında mısınız? Arkanızda bıraktığınız bulantı ve yemek tiksinmeleriyle dolu geçen haftalardan sonra kaybolan yemek zamanların acısını çıkarmaya hiç olmadığınız kadar hazır olabilirsiniz (krakerler kenara çekilin, dört çeşit öğünler siz gelin!). Ancak, öğle yemeğiniz için yiyebileceğiniz her şey büfesine dalmadan önce, dikkate almak isteyeceğiniz bir şey: O bulantılı aylar boyunca diyetiniz olan hafif atıştırma yaklaşımı hala kendinizi ve bebeğinizi beslemenin en iyi yoludur, ancak bu gıdalar artık müstehcen bir söz değildir. Sadece haylaz ikinci üç ay karın sorunlarıyla başa çıkmanızda yardımcı olmakla kalmazlar (büfeye ikinci kez ziyaret ettiğinizde devreye girecek mide yanması ve hazımsızlık gibi) aynı zamanda bebeğinizin en çok ihtiyacı olduğu bir zamanda sürekli kalori almasını sağlar. Aslında, çalışmalar bir günde en az beş veya altı küçük öğün ve atıştırmalıklar yiyen annelerin bu süreyi iyi atlatacaklarını göstermektedir. Hamilelik açlığı çarptığında, didiklemeye devam edin ve bir seferde sadece azar azar yiyin.

Hamileliğinizin 20. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık:

Basit bir mide yanması devası istiyorsanız, öğünlerden sonra şekersiz sakız çiğneyin. Neden olduğu tükürük mide asitlerini nötralize eder ve sıvıların geri mideye dönmesini zorlar.

Artan vajinal akıntılar:

Hamileliğiniz ilerledikçe, vajinal akıntıda bir artış fark edeceksiniz. Rahatsız olabilir ancak bu akıntı gerçekten doğum kanalı enfeksiyondan korumaya yardımcı olur ve vajinadaki bakterilerin sağlıklı bir dengesini sağlar.

Ara sıra baş ağrıları:

Penceresiz, sıkışık yerlerde veya flüoresan altında çok piştiğinizde baş ağrılarınızın arttığını mı görüyorsunuz? Günde bir kaç kez temiz hava molaları alın ve baş ağrısına neden olabilecek çok pişmemek için kat kat giyinin.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi:

Sıkışık, sıcak odalar sersemliğin nedeni olabilir (sadece baş ağrısının değil), özellikle de fırınınızda pişirdiğiniz o küçük çöreğinizle birlikte vücudunuz zaten çok ısı üretiyorken. Temiz hava için sık molalar alarak ve rahat elbiseler giyerek serin kalmaya çalışın.

Bacak krampları:

Uzmanlar hamilelik sırasında bacak kramplarının nedenleri konusunda net değil, ancak bir teori ise bunların bacaklarda sıkışan kan damarlarından kaynakladığıdır (fazla ağırlık ve şişmenin bir sonucu). Yapabildiğinizde ayaklarınızı yukarıya dayayarak ve bol sıvı tüketerek kanın tüm vücudunuzda daha rahat dolaşmasına – ve krampı azaltmaya- yardımcı olun.

Ayak bilekleri ve ayakların hafif şişmesi:

Ayak bilekleri ve ayaklarınızda biriken sular ağrı hissetmenize yol açıyor ise, dışarıda iken rahat (sıkı değil) ayakkabılar giyin ve eve geldiğinizde terlik giyin. Ayrıca, kan akışını kesebilecek sıkı çoraplar veya külotlu çoraplardan kaçının – ayaklarınızdaki şişmeyi azaltmak amacıyla sıvıların rahat bir şekilde akmasını istiyorsunuz.

Çıkıntı yapan göbek deliği:

Küçük sevimli utangaç göbek deliğiniz, rahminizin batınınızı ileri doğru itmesinden dolayı aniden dışarıya çıkabilir. Yeni görüntüsünden hoşlanmadıysanız, endişe etmeyin – göbek deliğiniz doğumdan sonra yine eskisi gibi içeriye gidecektir.

Kaynak: annelikvegebelik.com

UYARI

  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim sitemizde yer alan her türlü tıbbi bilgi, fotograflar, video ve yorumlar internetten kaynakları bildirilerek toplanmıştır ve tüm hakları aslı yazara aittir.
  • Bu bilgiler, fotograflar, videolar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla geçerliliğini kaybedebilir.
  • Sitede yer alan tüm bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
  • Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.
  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ziyaretçiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal Medyalarımız

14,980BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Tavsiyelerimiz

- Advertisement -

Alakalı Bilgiler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz