Kanser Nedir?

- Advertisement -

Tüm organlar spesifik görevler için özelleşmiş hücre gruplarından oluşur. Hücreler, kök hücrelerden organın normal fonksiyonu için hangi tür hücre gerekli ise o yönde özelleşirler ve farklılaşırlar. Hücresel bölünme ve gelişim sürecinde, her normal hücre işlevini yerine getirebilmek için bulunduğu organ tipine göre farklılaşma sergiler. Hücreler belli bir süre sonra işlevlerini tamamlayarak ölürler, ve yerlerini yenileri alır. Bu yenilenme süreci ve işleyişi tüm hayat boyunca sürer.

Hücresel bölünme veya farklılaşma sırasında oluşabilecek bir hasar hücreleri malignite yoluna itebilir (kanser oluşumu). Kanserli hücreler normal hücrelere oranla çok daha hızlı çoğalırlar. Bu hızlı çoğalan hücre grubu komşu dokulara doğrudan sıçrayabilir, ve organlarda hızlı çoğalmalarına devam edebilir.

İmmun Sistem kanserli hücrelerin çoğalmasını ve tahribini engelleyemeyecek kadar zayıfladığında, kanser hücrelerin yığılmasından oluşan tümör denilen kitle oluşur. Tümör hücreleri komşu organlara sıçrama eğilimi gösterebilir. Malignant tümörlerin yayılımı genellikle lenfatik sistem veya kan akımı yoluyla olmaktadır. Böylece metastatik invazyon denilen ve kanserin başka bir bölgeye sıçraması ve yerleşmesi anlamına gelen durum gerçekleşir.

UYARI

  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim sitemizde yer alan her türlü tıbbi bilgi, fotograflar, video ve yorumlar internetten kaynakları bildirilerek toplanmıştır ve tüm hakları aslı yazara aittir.
  • Bu bilgiler, fotograflar, videolar sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla geçerliliğini kaybedebilir.
  • Sitede yer alan tüm bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
  • Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.
  • saglikligelisim.com Sağlıklı Gelişim Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ziyaretçiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal Medyalarımız

14,980BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol

Tavsiyelerimiz

- Advertisement -

Alakalı Bilgiler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz